1800884422
לקבלת הצעת מחיר השאר פרטים
ריסוס לבית

ריסוס לבית ולעסק

במאמר הזה נסקור את כל שיטות ההדברה הנפוצות כיום בהדברה הביתית ובשרותי ההדברה הניתנים לעסקים שונים ואת יתרונותיה וחסרונותיה של כל שיטה. כמו כן, ננסה להסביר חלק מהמושגים הנפוצים בהם משתמשים מדבירים.

ריסוס
ריסוס היא שיטת הדברה נפוצה מאוד, הן בהדברה לבתים והן בהדברה לעסקים. ריסוס הוא שימוש בחומר הדברה נוזלי, בד"כ בחומרי הדברה מרוכזים שימהלו במים ויהפכו לתמיסה או לתרחיף בריכוז רעלים נמוך מאוד. הריסוס הנפוץ ביותר הוא ריסוס תיקנים המתבצע בבתים, בד"כ כמניעה. חומרי ההדברה המיושמים בריסוס הינם פריתרואידים שונים והממס העיקרי הוא מים. ריסוס משמש גם להדברת פרעושים, קרציות, פשפשים, וצרעות.  ישנם גם חומרי הדברה ממשפחת הזרחן האורגני המשמשים לריסוס אולם אלו חומרי הדברה מסוכנים ומזיקם לסביבה והם מותרים כיום לשימוש כנגד טרמיטים בלבד. גם בהדברת עשביה משתמשים בטכנולוגיית הריסוס, אולם קוטלי העשבים הינם קבוצת חומרים שונה מחומרי ההדברה של החרקים. הריסוס מתבצע בעזרת מרססים בנפחים שונים. המרססים הנפוצים ביותר הינם מרססים ידניים בנפח של 5-7.5 ליטר. לריסוס של שטחים גדולים יותר, משתמשים בד"כ במרססי גב בנפח 15-18 ליטר. לריסוס כנגד עשביה אנו משתמשים במרססים בנפחים של 300-500 ליטר,המורכבים על רכבים ועגלות.
יתרונות שיטת ההדברה בריסוס: בעזרת ריסוס ניתן להדביר מגוון מזיקים רחב. כמו כן ניתן להדביר שטחים גדולים בעלות נמוכה יחסית. קיימים חומרי הדברה רבים המשמשים לריסוס וניתן למצא כמעט לכל מזיק ולכל מקום את הריסוס המתאים לו ביותר.
חסרונות שיטת ההדברה בריסוס: במרבית המקרים, הריסוס מחייב לצאת מהשטח המרוסס למספר שעות, גם כאשר מדובר בריסוס ללא ריח (למרות שישנם מדבירים שאינם מקפידים על כך). את הריסוס לא ניתן ליישם במקומות בהם יש מזון או כלים אלא אם מפנים את האזורים הנ"ל. בנוסף, מרבית הריסוסים מסוכנים לבעלי חיים ומצריכים הרחקתם מהשטח לפרקי זמן של כמה שעות.
 
איבוק
שיטת הדברה שאינה נפוצה במיוחד, בעיקר מפני שמגוון החומרים האבקתיים הקיימים בשוק הינו מצומצם. מדבירים רבים אינם ששים להשתמש בשיטת ההדברה באיבוק בגלל חשיפה גבוהה לחומרי ההדברה הנכנסים לגוף דרך דרכי הנשימה. האיבוק הינה שיטת הדברה מצויינת לקיני צרעות הנימצאים ולתיקן גרמני במקומות בהם לא ניתן לרסס. כיום מאושרות לשימוש כנגד חרקים רק אבקות המכילות קרבמטים ואלו חומרי הדברה מיושנים יחסית. ישנן גם אבקות להדברת חולדות ועכברים. אבקות אלו מכילות נוגדי קרישה ומשתמשים בהן להכנת פתיונות ולאיבוק פיתחי מחילות של חולדות ועכברים.
יתרונות ההדברה באיבוק: האבקות חודרות לכל מקום, גם לאיזורים אליהם איננו יכולים להגיע בעזרת חומרי הדברה אחרים וגם לאזורים בהם איננו יכולים לבדוק אם ישנה נוכחות של מזיקים.
חסרונות שיטת ההדברה באיבוק: האבקה המשתחררת לאויר עשויה להגיע לכל מקום וע"כ ישנו צורך להרחיק ממקום האיבוק מזון, כלים ובמיוחד אנשים ובעלי חיים.
 
שיקוי
שיקוי היא שיטת הדברה שבה מוהלים חומר הדברה מרוכז בכמות גדולה של מים ומכינים תמיסה בריכוז מתאים. את התמיסה שופכים לצלוחיות באזורים בהם ישנם מכרסמים. השיקוי משמש בעיקר להדברת חולדות ועכברים. בד"כ ריכוז הרעלים בתמיסה יהיה גבוה מריכוז הרעלים בפתיונות מוצקים. זוהי אינה שיטת הדברה נפוצה מאחר והיא מסוכנת מאוד לשימוש בקירבת ילדים ובע"ח שונים אשר עשויים לשתות מין התמיסה שתפוזר במקום ההדברה.
יתרונות שיטת ההדברה בשיקוי: שיטה קלה ליישום.
חסרונות שיטת ההדברה בשיקוי: חובה לוודא שרק למזיקים תהיה גישה את השיקוי. מאחר והרעל מרוכז מאוד, במקרה ובעל חיים אחר ישתה מהשיקוי, הסיכוי להציל אותו יהיה נמוך מאוד. לכן, רצוי לוודא שהמדביר שישתמש בביתכם בשיטה זו יהיה מקצועי ומנוסה.
 
ג'לים
הדברה בג'ל הינה שיטת הדברה חדשה יחסית. הג'לים מיועדים להדברת ג'וקים ונמלים ( לכל אחד מהמזיקים יש ג'ל שונה המבוסס על חומרי הדברה שונים). הג'לים נטולי ריח ובשונה מריסוס, ניתן לעבוד איתם בסביבת אנשים ובעלי חיים ללא צורך בפינוי מקום ההדברה. הג'לים אינם מכילים רעלים המסוכנים למגע או לנשימה אלה רעלני קיבה מסוגים שונים שמושכים אליהם תיקנים ונמלים ופועלים כרעלני קיבה לאחר שהמזיקים ניזוים מהם.
יתרונות שיטת ההדברה בג'ל-  רעילות אפסית לבעלי דם חם. אין צורך בפינוי ארונות או בהרחקת אנשים ובעלי חיים מהאזור המודבר, ניתן להדביר מסעדות ועסקים בזמן הפעילות במקום.
חסרונות שיטת ההדברה בג'ל- עלות הדברה גבוהה יחסית ושארתיות נמוכה של החומר, המחייבת חזרה על ההדברה בתדירות גבוהה לעומת הדברה בריסוס.
 
פתיונות
ישנם סוגים שונים של פתיונות אשר כל אחד מהם מיועד לסוג ספציפי של מזיקים. הג'לים, בהם עסקנו בפיסקה הקודמת, מיועדים להדברת מקקים ונמלים. בנוסף, ישנם סוגים רבים של פתיונות מוצקים המיועדים להדברת מכרסמים,  בעיקר עכברים, חולדות ונברנים. הפתיונות הללו, המוכרים גם בשם "רעל עכברים" הינם פתיונות מוצקים המיוצרים בד"כ על בסיס תערובת דגנים ומכילים ריכוז נמוך של רעלים נוגדי קרישה. הפתיונות יכולים להיות בצורות שונות של קוביות, שקיות או גרגרים.
יתרונות שיטת ההדברה בעזרת פיתיונות- שיטה קלה, זולה ונפוצה, שאינה מצריכה פינוי של אנשים מהאזור המודבר ואינה בעלת ריח.
חסרונות שיטת ההדברה בעזרת פתיונות- הפתיונות הללו אטרקטיביים גם לחיות בית, חיות משק וחיות בר. חשוב מאוד שהמדביר שמיישם את השיטה יידע להטמיע את הפתיונות בשטח בצורה כזו שיהיו זמינים למזיקים אותם אנו מעוניינים להדביר אך לא יהיו זמינים לבעלי חיים אחרים או לילדים ותינוקות. כמו כן,  הדברה של חולדות ועכברים בעזרת פתיונות היא איטית יחסית ומאפשרת למזיקים אלו להסתובב בקירבתנו עד כשבועיים נוספים מרגע שהתחלנו את תהליך ההדברה.
 
מלכודות
בענף ההדברה ישנם סוגים רבים של מלכודות: מלכודות מכניות, מלכודות דבק ומלכודות פירומון. המלכודות מיועדות למגוון רב של מזיקים, החל מחולדות ועכברים וכלה בג'וקים (תיקן גרמני ותיקן אמריקאי).  שיטת ההדברה בעזרת מלכודות הינה שיטת הדברה נפוצה וותיקה במיוחד שפותחה בעצם מנטייתו של האדם לצוד את מזונותיו בעזרת מלכודות. המלכודות הינן קלות לתפעול ובטוחות יחסית לשימוש מאחר ואינן מכילות רעלים ובד"כ כל מה שצריך הוא להתקין בהן את הפתיון המתאים למזיק אותו אנו מעוניינים ללכוד. מלכודות מכניות מיועדות בעיקר לעכברים וחולדות, מלכודות דבק מיועדות לעכברים, חולדות ותיקנים ממינים שונים ומלכודות פרומון, שבד"כ מבוססות אף הן על שיטת הדבק, מיועדות ללכידת תיקנים ועשים מסוגים שונים.
יתרונות שיטת ההדברה בעזרת מלכודות- שיטה בטוחה יחסית (המלכודות היחידות שאינן נחשבות לבטוחות אלו מלכודות הקפיץ המיועדות ללכידת והמתת חולדות וע"כ הן לא מומלצות לשימוש בקירבת ילדים), השימוש במלכודות מונע שימוש ברעלים ולכן מפחית את זיהום הסביבה ואת הנוכחות של הרעלים וחומרי ההדברה בקירבתנו. בנוסף, את השיטה הזו ניתן ליישם בקירבת אנשים ומזון וללא צורך בפינוי. המלכודות אף אינן מפיצות ריח.
חסרונות שיטת ההדברה בעזרת מלכודות- שיטה זו אינה יעילה כאשר מתמודדים מול כמות גדולה של מזיקים . כמו כן, בשיטה הזו צריכים מספר רב יחסית של חזרות של המדביר לאזור המטופל או טיפולים תקופתיים בתדירות גבוהה יחסית להדברות אחרות  כגון הדברות בעזרת פתיונות או ריסוס.
 
איוד
הדברה בשיטת האיוד היא הדברה בה משתמשים בגז כדי להרוג מזיקים שונים, בעיקר חיפושיות ועשים המזיקים למזון וריהוט. ההדברה באיוד מתבצעת במפעלים או ממגורות מזון ותחנות קמח, כשמדובר באיוד של כמויות גדולות של מזון וחומרי גלם או בחדרי איוד כאשר מדובר בריהוט. העיקרון באיוד הוא הכנסת חומרי הגלם המודברים למקום אטום ,החדרת גז למקום ושמירה על האיטום במשך 5 ימים. בזמן זה, הגז יחדור לכל פינה ולכל חור וידביר את כל המזיקים. לאחר מכן מתבצעת פתיחה ואיוור של המוצרים שעברו איוד.
יתרונות שיטת ההדברה באיוד- ניתן להדביר כמויות גדולות מאוד של סחורה, מזון ועץ. הגז אינו שארתי וע"כ אין חשש להמצאות של חומרי הדברה במוצרי גלם שעברו איוד.
חסרונות שיטת ההדברה באיוד- החומר רעיל מאוד וע"כ לא ניתן לבצע זאת אצל לקוחות פרטיים וגם לא אצל כל לקוח עיסקי. בנוסף, האיוד אינו שארתי ואינו מבטיח הדבקה מחודשת של המוצר הנגוע.