1800884422
לקבלת הצעת מחיר השאר פרטים
ריסוס פרעושים וקרציות

הדברה בסביבת בעלי חיים

ריסוס פרעושים וקרציות בסביבת בעלי חיים:
מזיקים רבים נמצאים בסביבת ועל בעלי החיים שלנו. הנפוצים בינהם הינם הפרעושים והקרציות.
פרעושים וקרציות עשויים לשאת טפילים ומחלות זואונוטיות(מחלות המועברות לבני אדם) ואף לגרום לאלרגיות שונות.
פרעושים:
חרקים קטנים, בעלי גלגול מלא. הבוגרים הם טפילים מוצצי דם הנמשכים בעיקר לכלבים וחתולים (ישנם מספר סוגי פרעושים. המוכרים בינהם- פרעוש הכלב ופרעוש החתול). ביצי הפרעושים ,אשר מוטלות ע"ג הפונדקאי, נופלות לקרקע והזחלים אשר בוקעים מהן ניזונים מחומר אורגני ואינם מוצצים דם. כעבור מספר שבועות(בהתאם לטמפרטורה), הזחלים מתגלמים ומהגלמים יגיחו הפרעושים הבוגרים. במקרים מסויימים, גולם הפרעוש עשוי להשאר בקרקע מספר חודשים ולבקוע כתוצאה מנוכחות מחודשת של בע"ח בעל דם חם כלשהו. (תופעה מוכרת בעיקר במקלטים, מרתפים ובתים שעמדו מספר חודשים ללא שימוש והיוו מקום מסתור לחתולים וחולדות).
הפרעושים הבוגרים חיים על הפונדקאי עצמו (בד"כ כלב או חתול) וניזונים מדם חם ועל כן עשויים לעקוץ גם אותנו. לפרעושים כושר טיפוס מוגבל אולם כושר ניתור עצום, מהטובים בעולם החי וכך הם מניידים עצמם ממקום למקום ונטפלים לפונדקאים.

קרציות:
טפילים חיצונים הניזונים מדם הפונדקאי. הקרצייה עשויה להעביר מחלות בין פונדקאים שונים ובכללם האדם. חלק מהמחלות עשויות להיות מסוכנות (קדחת הבהרות, קדחת הקרציות וכו'). מרבית הקרציות מגיעות אל ביתנו ע"י כלבים וע"כ חשוב לבדוק את הכלב כאשר חוזרים מטיול (כלבים וחתולים נדבקים בפרעושים ובקרציות בד"כ בזמן טיול בשדות, גינות כלבים, גנים ציבוריים או במפגש אקראי עם כלב או חתול נגוע ). קרצייה שנתפסה על כלב ומצצה מספיק דם עשויה לרדת ממנו ולהטיל בקרבת מקום מרבצו (שטיח מזרן מלונה) כמה אלפי ביצים שיבקעו ויגרמו למטרד קשה ואף מסוכן. הקרציות פעילות בעיקר בחודשים החמים של השנה. חשוב מאוד לבצע טיפולים מונעים בבע"ח לאורך כל השנה בעזרת חומרי הדברה המיועדים לבע"ח כגון אמפולות, קולרים ותרסיסים שונים.


ריסוס פרעושים וקרציות נעשה בחומר הדברה פריתרואידי (חומרי ההדברה הפריתרואידים בהם אנו משתמשים נחשבים למתקדמים ולבטוחים ביותר לריסוס בסביבת בעלי חיים וכמובן בני אדם, לרבות תינוקות ונשים בהריון). חומרים אלו הינם בעלי רעילות נמוכה ביותר לבעלי דם חם ומיועדים לקטילת הקרציות והפרעושים הבוגרים. כדי להגיע לייעול מקסימלי של פעולת ההדברה ולקבל אפקט ארוך ומשולב של קטילת הבוגרים ומניעת התפתחות הדור הבא של הפרעושים והקרציות, אנו משלבים בריסוס חומר מעכב גדילה (IGR) למניעת התפתחות הזחלים. (חשוב לשים לב שישנם מדבירים הנוהגים עדיין לבצע ריסוסים בחומרי הדברה המכילים זרחן אורגני. זהו חומר מסוכן מאוד, אסור לשימוש ורעיל מאוד לכלבים וחתולים!!).

לפני ההדברה, רצוי מאוד לשאוב שטיחים, ספות, מיטות, כריות, אזורי מרבץ של בעל החיים, לשטוף את הרצפה , לקצור את הדשא ולהשקות את הגינה. כמו כן, חובה להרחיק מהמקום את כל כלי האוכל, המים, העצמות והצעצועים של בעל החיים.

הריסוס עצמו נעשה על פני כל השטח הנגוע בחצר ובבית (ברשותינו חומרי הדברה מתקדמים ביותר המאפשרים ריסוס גם על משטחים רגישים כגון שיש). לאחר ההדברה, חובה לצאת ולהוציא את בעלי החיים מהאזור המרוסס עד לייבושו המוחלט, גם אם מדובר ביממה שלמה. זמן ההוצאה של הכלב או החתול מהאזור המרוסס תלוי ישירות בתהליך הייבוש של הבית. הוא משתנה כמובן בין עונות השנה ואף תלוי בסוגי המשטח השונים שעליהם תתבצע ההדברה. רצוי להתכונן להרחיק את בעל החיים לזמן ארוך יותר מהזמן המשוער שניתן מראש ע"י המדביר.

כשחוזרים לבית שעבר ריסוס כנגד פרעושים או קרציות, מומלץ לפתוח חלונות ודלתות ולאוורר את הבית לפני הכנסת ילדים ובעלי חיים (דבר הנכון לגבי כל סוגי הריסוסים לבית). לפני הכנסת בעל החיים בחזרה אל הבית, חובה לוודא שכל הריצפה יבשה במלואה. כמו כן רצוי לבצע סריקה שניה לחיפוש צעצועים ועצמות משחק. במידה ונמצאו כאלו על ריצפה שעברה הדברה חובה לזרוק אותם בכדי להמנע ממצב שבו בעל החיים ילעס אותם ויספוג ישירות לפיו את חומר ההדברה. במקרים של בע"ח בעלי נטיה לליקוק רצפות, חובה לשטוף את הבית לפני הכנסת בעל החיים. פעולה זו אמנם תפחית מיעילות ההדברה ויתכן ואף תצריך הדברה חוזרת כעבור מספר ימים, אך זה יבטיח את בריאותו ושלומו של בעל החיים.

בתום ההדברה, חובה לבקש מהמדביר את שם החומר שרוסס ושם החומר הפעיל שבו. לעיתים רחוקות בעלי החיים הנכנסים בחזרה אל הבית עשויים לגלות סימני אלרגיה או אף הרעלה. במקרים הללו חובה להעביר את בעל החיים במהרה אל הוטרינר ולציין בפניו את סוג חומר ההדברה אליו נחשף בעל החיים.

מאמר זה דן בנושא של הדברת פרעושים וקרציות. במקרים של הדברה "סטנדרטית" לבית, ז"א הדברה של תיקנים ונמלים, הוראות הבטיחות כלפי בעלי החיים מעט שונות מאחר וההדברה לא מתבצעת על פני כל שטח הבית אלא בעיקר בהיקיפו.

כמו כן, מאמר זה מתייחס להתנהגות עם בעלי החיים שבאים במגע עם השטח המרוסס, ז"א בעיקר כלבים וחתולים. אם ישנם בשטח הריסוס בע"ח נוספים כגון ציפורים, דגים, מכרסמים, זוחלים, חמוסים או כל בע"ח שוכן כלוב אחר, רצוי ליידע את המדביר מבעוד מועד בכדי לקבל הוראות כיצד לנהוג עם בעלי חיים אלו בזמן ההדברה ואחריה.

חשוב לדעת:
שמירה על הגיינה וניקיון בעל החיים וסביבתו ושימוש בחומרי הדברה איכותיים שמיועדים לכלבים ולחתולים לאורך כל השנה (קולרים, אמפולות ותרסיסי הדברה) ישמרו על בעלי החיים שלכם נקיים מטפילים ומזיקים שונים ולרוב ימנעו את הצורך בהדברה סביבתית.

כותב מאמר זה הינו מדביר מוסמך, לוכד נחשים מורשה ובעל תואר ראשון בביולוגיה מאוניברסיטת ת"א.