1800884422
לקבלת הצעת מחיר השאר פרטים
הדברת פשפשים

הדברת פשפשים וההבדל בינם לפרעושים

הדברת פשפשים

בקרב הלקוחות הפונים אלינו במטרה להזמין ריסוס נגד פשפשים, ישנו לא פעם בלבול בהבחנה בין פשפשים לפרעושים.
במאמר הנ"ל ננסה לאמוד את ההבדלים בין המינים וכך להתאים לכם הדברת מזיקים מתאימה מהסיבה שישנם מספר הבדלים בין הדברה של פשפשים לבין הדברה של פרעושים.

 

נתקלתם בבעיית פשפשים בסביבתכם? פנו למדביר מוסמך, עוד היום, לבית נקי מפשפשים.


מהם פשפשים

פשפשים הינם משפחה של חרקים בעלי גלגול חסר מסדרת הפשפשאים אשר מוצצים נוזלים מצמחים או בעלי חיים. הפשפש הנפוץ בארץ וגורם מטרד לבני אדם הוא "פשפש המיטה" וכל הכתוב במאמר זה ועוסק בנושא הדברת פשפשים מתייחס אליו. אורך הפשפש הבוגר כחצי ס"מ, צבעו חום והוא בעל כנפיים מנוונות. הזחלים של הפשפש קטנים ובהירים יותר אך דומים לבוגר בצורתם השטוחה. הפשפש הינו טפיל המוצץ את דמו של הפונדקאי (במקרה זה-בני אדם). הוא אינו חי על גופנו ועולה עלינו רק למטרת תזונה. במשך היום הפשפשים מסתתרים בסדקים בקירות, מתחת המזרן, מאחורי תמונות ועוד. בלילה הם מגיחים משם ונמשכים לחום גופנו.

 

הפשפש מוצץ דם ע"י עקיצת הפונדקאי, מספר ימים לאחר שנקבת הפשפש מצצה מספיק דם היא תתחיל להטיל את ביציה (כמה מאות ביצים לנקבת פשפש אחת, המוטלות בקצב של מספר ביצים ליום). ביצי הפשפשים בוקעות כעבור מספר ימים והזחלים מיד מחפשים פונדקאי. הפשפשים עשויים להגיע אל ביתנו ע"י העברת רהיטים וביגוד נגוע ולפעמים ע"י שינה במלונות וחדרי אירוח נגועים.
לא ידוע על מחלות המועברות ע"י פשפשי מיטה, אולם מאחר והם ניזונים מדם ועשויים לעקוץ בלילה אחד מספר אנשים, זה בהחלט אפשרי.
 

שיטת ההדברה

ההדברה נעשית ע"י ריסוס בחומרי הדברה פריתרואידים, בעיקר בחדרי השינה, בארונות ובאזור המיטה, מאחר ואלו הם האזורים העיקריים שבהם מתחבאים פשפשי המיטה במהלך היום כשהם אינם פעילים. בנוסף, כפעולת מניעה,  אנו בד"כ ממליצים לבצע הדברת פשפשי מיטה בכל הבית, גם אם הנגיעות קיימת כרגע רק באזור מסויים וזאת בכדי לשלול אפשרות שישארו פשפשים בוגרים או נימפות בשאר חלקי הבית. ניתן להיכנס לשטח שעבר הדברה לאחר ייבושו המוחלט ואוורורו. מאחר ובהדברה של פשפשים אנו משתמשים בכמות גבוהה יחסית של חומרי הדברה, בד"כ יחלפו כארבע-חמש שעות מרגע סיום ההדברה ועד הכניסה בחזרה אל השטח המרוסס.


הפרעושים

שייכים לסדרת הפרעשאים. אלו חרקים חסרי כנפיים בעלי גלגול מלא המוצצים את דם הפונדקאי. מאמר זה מתייחס להדברת פרעוש הכלב ופרעוש החתול. לפרעושים יש יכולת ניתור מדהימה,מהגבוהה בעולם החי ובה הם משתמשים בכדי לנוע ממקום למקום. משך הגלגול של הפרעושים בתנאים אידאלים הוא כ3 שבועות. הזחל הבוקע לא חי על הפונדקאי אלה על הקרקע בסביבת הפונדקאי וניזון משאריות של חומר אורגני. תקופת הגולם נמשכת כשבוע, אבל בתנאים מסויימים יכולה להמשך אפילו כחצי שנה. הבקיעה עשויה להתרחש מהתנודות שיוצר פונדקאי פוטנציאלי בסביבת הגולם. אנו נחשפים לפרעושים בד"כ "בעזרת" כלבים וחתולים שמביאים אותם אל ביתנו. התכונות ומחזור החיים של הפרעוש הופכים אותו לקשה להדברה ומחייבים אותנו להשתמש בחומרים שונים מעבר לחומרי ההדברה הסטנדרטיים וזאת במטרה לבצע הדברת פרעושים אפקטיבית ולמנוע את הופעת דור ההמשך של הפרעושים.
 

הדמיון בין פשפשים וקרציות

לפשפשי מיטה וקרציות יש מבנה גוף יחסית דומה וכך גם גודלם. עדיין, כאשר אנו ניגש לבצע הדברת פשפשים או הדברת קרציות, נשאף לזהות בוודאות את סוג המזיק לפני תחילת ההדברה וזאת ע"מ להגיע לתוצאות המוצלחות ביותר.

 מידע נוסף על הדברה של פרעושים וקרציות ניתן לקרא בפרוט במאמר הנקרא "הדברה בסביבת בעלי חיים" אשר נמצא בקטגוריית המאמרים כאן באתר.

כותב מאמר זה הינו מדביר מוסמך, לוכד נחשים מורשה ובעל תואר ראשון בביולוגיה מאוניברסיטת ת"א