1800884422
לקבלת הצעת מחיר השאר פרטים
הדברת ג'וקים

הדברת ג'וקים

בארץ ישנם מספר סוגי ג'וקים (ידועים גם בשמות מקקים ותיקנים), אשר שניים מהם מלווים את האדם ומגוריו ומהווים סכנה תברואתית עקב משיכתם למקורות המזון שלנו (תיקנים הינם "אוכלי כל"). יכולתם לשאת מחלות מדבקות ונטייתם להסתתר במקומות מזוהמים כגון מערכת הביוב הביתית, הופכת אותם לסכנה ממשית. לכן הימצאותם של מקקים מצריכה פעולות הדברה מידיות ופעולות הדברה מונעות.

 

נתקלתם בבעיית ג'וקים בסביבתכם? פנו למדביר מוסמך עוד היום לבית נקי ממזיקים!

 

סוגי ג'וקים נפוצים בארץ

תיקן אמריקאי, המוכר בשמו העממי ג'וק, הינו תיקן גדול (עד 5 ס"מ) בצבע חום אדמדם, פעיל לרוב בלילה וחי בעיקר בביבים ובמקומות לחים ולכן ישנה הסכנה שהוא נושא מחלות. כמו כן, יכולת התעופה שלו מאפשרת לו בחודשי הקיץ החמים להגיע גם לדירות הנמצאות גבוה מעל פני הקרקע. כנגד תיקן זה אנו מבצעים בין היתר פעולות הדברת ג'וקים במערכת הביוב.

.
סוג נוסף ונפוץ של ג'וק הינו תיקן גרמני. זהו תיקן קטן (1.5-2 ס"מ) בצבע חום בהיר, שמצוי בעיקר בסביבת המטבח (תנורים, מדיחי כלים, שקעי חשמל ועוד) ונוכחותו במטבחים ובמסעדות עשויה לגרום לאי נעימות קשה. כמו כן, מאחר והוא מעדיף סביבת מחיה יבשה וחמה (בניגוד לתיקן האמריקאי) הוא פעיל ומתרבה במטבחים לאורך כל השנה. תיקן גרמני נפוץ מאוד במסעדות, בתי מלון ובתי אבות, אולם בשנים האחרונות הרחיב את תפוצתו גם למגורי האדם ולמשרדים, שם מוצאים אותו בעיקר בארונות מטבח ובמכשירי החשמל.
 

לשני סוגי התיקנים הללו יש כושר ריבוי עצום ויכולת עמידות כנגד חומרי הדברה שונים ועל כן מומלץ לבצע הדברת מזיקים מונעת לאורך כל השנה ולא לחכות להופעתם של מספר תיקנים, דבר אשר עשוי להעיד על קיומה של אוכלוסיית מקקים פעילה.


שיטת ההדברה לג'וקים

הדברת מקקים מתבצעת במספר שלבים: השלב הראשון בהדברת תיקנים הוא זיהוי סוג התיקן. השלב השני הוא בחירת שיטת ההדברה והשלב השלישי הוא בחירת חומר ההדברה. הדברת תיקנים יכולה להיעשות במספר שיטות- ריסוס, איבוק, שימוש בפיתיונות ושימוש במלכודות פרומון. לעיתים קרובות, מעבר להדברה החד פעמית או החודשית, יידרשו פעולות מניעה נוספות כגון ניקיון יסודי, איטום חריצים וסדקים ופינוי מדפים מכלי מטבח ומזון וכל זה כדי לאפשר למדביר לעשות הדברה אפקטיבית ביותר ולמנוע בעיות חוזרות.

 

קיים הבדל בין הדברה של תיקן אמריקאי לתיקן גרמני. ריסוס ג'וקים אמריקאים מבוצע בד"כ פעם בשנה כריסוס מונע, בעיקר בבתים פרטיים ומשותפים. הריסוס עצמו הוא על בסיס נוזל והוא נעשה לאורך הקירות (מעל הפאנלים), בחריצים שונים, מסביב למבנים וחשוב ביותר - במערכת הביוב. הדברה של תיקן גרמני נעשית בעיקר בבתי עסק הקשורים לתעשיית המזון (מפעלי מזון, מאפיות, מסעדות) ובמקומות נוספים בהם יש מטבחים תעשייתיים כגון בתי אבות ובתי מלון. במקומות אלו הדברה נעשית בתדירות גבוהה הרבה יותר, בד"כ פעם בחודש. מלבד ריסוס נוזלי, נעשה שימוש בחומרי הדברה בפורמולציית ג'ל ובפיתיונות שונים ונעשה שימוש מושכל במלכודות פרומון שמטרתן לאתר את הנקודות הנגועות. במידת הצורך משתמשים גם באיבוק, בעיקר במקומות שבהם לא ניתן לרסס (לדוגמא, מנועים של מכשירי חשמל) או מקומות שבהם הריסוס לא יהיה אפקטיבי (לתוך קירות ותקרות).

הדברת ג'וקים בביובים

הדברת טרמיטים כחלק מתהליך הדברת ג'וקים

הטרמיטים הם חרקים מסדרת הטרמיטאים. יש להם מבנה חברתי המזכיר במידה מסוימת נמלים אולם הם אינם קרובי משפחה. פעמים רבות אנו נשאלים האם כאשר מבוצעת בבית הדברת ג'וקים, זה משפיע גם על טרמיטים? התשובה היא שלילית. הדברת טרמיטים הינה מורכבת מאוד ומצריכה שימוש באלמנטים מכנים שונים (מקדחים, מרססים בעלי לחץ גבוה וכו') ואף חומרים שונים לחלוטין ולכן בהדברת מקקים סטנדרטית לבית לא נשיג אפקט כנגד טרמיטים.